fbpx

NaProTECHNOLOGY®

          1. Niepłodność
          2. Czym jest Naprotechnologia?
          3. Leczenie niepłodności
          4. Model Creighton
          5. Lekarze – Radom

małżeństwo ze zdjęciem USG dziecka

Niepłodność

Niepłodność dotyka coraz większej grupy ludzi. Różne statystyki pokazują, że dotyczy ona od 10% do 15% par. Jednak jedynie w 20% przypadków jest to niepłodność idiopatyczna, czyli taka jednostka chorobowa, której przyczyn nie można jednoznacznie określić. W pozostałych 80% przypadków przeprowadzenie rzetelnej diagnostyki i odpowiedniego leczenia może przywrócić naturalną płodność.

Trzeba wiedzieć, że niepłodność nie jest chorobą samą w sobie, ale jest objawem wielu innych chorób. W związku z tym musi być diagnozowana tak, aby odnaleźć jej przyczynę, która może znajdować się w całym organizmie a nie tylko w obrębie układu rozrodczego. Zaburzenia hormonalne, immunologiczne czy alergologiczne należą dziś do najczęstszych przyczyn niepłodności lub obniżonej płodności. Dlatego też często efektem doprowadzenia do ogólnego dobrego stanu zdrowia jest uzyskanie upragnionego poczęcia.

Takie holistyczne podejście do zdrowia rozrodczego zapewnia Naprotechnologia. Naprotechnologia została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za „medyczno-kliniczną metodę leczenia niepłodności”. W procesie leczenia lekarz naprotechnolog ma doprowadzić do zidentyfikowania podłoża niepłodności i wyeliminować te czynniki. Jest to leczenie interdyscyplinarne, zakładające ścisłą współpracę ze specjalistami innych dziedzin medycyny. Często konieczne są konsultacje z dietetykiem czy psychologiem.

Czym jest Naprotechnologia?

Naprotechnologia (ang. Natural Procreative Technology) czyli Wsparcie Naturalnej Prokreacji to nowatorska gałąź medycyny, której twórcą jest dr Thomas Hilgers, amerykański profesor kliniczny na wydziale ginekologiczno-położniczym w Creighton University School of Medicine w Omaha (Nebraska, USA). Naprotechnologia korzysta z najnowszych osiągnieć medycyny współczesnej (m.in. ginekologii, endokrynologii, chirurgii) aby trafnie zdiagnozować i wyleczyć przyczynę obniżonej płodności oraz wszelkich nieprawidłowości w zdrowiu rozrodczym kobiet i mężczyzn. Celem Naprotechnologii jest zajście w ciążę i urodzenie dziecka ale przede wszystkim wyleczenie schorzeń obniżających płodność oraz poprawa ogólnej kondycji organizmu. Leczenie jest bezpieczne dla kobiety i mężczyzny, szanuje ich godność i wzmacnia relację małżeńską.

Naprotechnologia jest skuteczna w takich obszarach jak:

  • problemy z płodnością
  • poronienia nawykowe
  • endometrioza
  • zespół policystycznych jajników
  • torbiele jajników
  • zrosty w obrębie macicy
  • bolesne miesiączki
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
  • nieprawidłowe krwawienia
  • przedwczesne porody
  • depresja poporodowa
  • zaburzenia hormonalne (tarczycy, prolaktyny)
  • stała wydzielina śluzowa

Leczenie niepłodności w Naprotechnologii

Leczenie w Naprotechnologii obejmuje dostępne badania hormonalne i diagnostyczne opierając się na obserwacji naturalnego cyklu hormonalnego kobiety według Modelu Creighton. Model Creighton jest dla lekarza podstawowym narzędziem, dzięki któremu szybciej i trafniej można znaleźć przyczynę nieprawidłowości.

Pełny cykl leczenia w  Naprotechnologii  trwa około 2 lat i podzielony jest na trzy etapy:

Etap I:   identyfikacja problemu (1-6 miesięcy) – czas na naukę Modelu Creighton, równolegle diagnostyka hormonalna (skorelowana z przebiegiem cyklu), USG, badanie nasienia, diagnostyka zabiegowa (laparoskopowa).

Etap II:  leczenie (2-6 miesięcy) – analiza cykli wg Modelu Creighton, oraz w zależności od potrzeb wprowadzenie leczenia farmakologicznego, zabiegi chirurgiczne.

Etap III:  utrzymanie prawidłowych cykli – obserwacje wg Modelu Creighton (ocena wskaźników cyklu) i monitorowanie poziomu hormonów.

Schemat leczenia w Naprotechnologii:

Model Creighton

Model Creighton jest podstawowym narzędziem w Naprotechnologii. Jest to nowoczesna i popularna metoda rozpoznawania płodności, która dzięki obserwacjom podstawowego objawu płodności jakim są zmiany w śluzie szyjkowym pomaga wyznaczyć czas fizjologicznej płodności i niepłodności ale także umożliwia szybkie wykrywanie zaburzeń w cyklach. Obserwacje nie wymagają mierzenia temperatury. Uzyskane z kart obserwacji informacje są wykorzystywane przez lekarza naprotechnologa do wykrywania nieprawidłowości, pozwalają wykonać w odpowiednim dniu potrzebne badania (wyznaczanie dnia Peak), wprowadzić we właściwym czasie potrzebne leki oraz pozwala na monitorowanie postępów leczenia.

Model Creighton to propozycja dla kobiet w każdym momencie życia rozrodczego. Jest idealnym rozwiązaniem dla młodych kobiet przygotowujących się do założenia rodziny, osób samotnych jako metoda monitorowania zdrowia ginekologicznego a także dla małżeństw jako metoda rozpoznawania faz płodności i niepłodności w odkładaniu poczęcia. Model Creighton sprawdzi się zarówno u kobiet z regularnymi cyklami, jak i tych, których cykle są nieregularne, a także dla kobiet karmiących piersią, wchodzących w premenopauzę czy po odstawieniu antykoncepcji.

Model Creighton jest szczególnie pomocny dla par niepłodnych lub z obniżoną płodnością.

Naukę Modelu Creighton prowadzi wykwalifikowany Instruktor CrMS.

Lekarze – Radom

W Radomiu Konsultantem Medycznym NaProTechnology jest lek. Grzegorz Nyc, NFPMC